instagram facebook
en de

Rozhovor s Pavlem Baričákem

Rozhovor s Pavlem Baričákem

Alan – Ahoj Pavle. Tak co ty všechno jsi? Spisovatel, cestovatel, vydavatel, muzikant. Na co jsem ještě zapoměl?
Pavel – Je to jedno, v prvom rade som ľudská bytosť...

Alan – Jak jsi se k tomuto dostal? K psaní knih, cestování atd ....... A nějaké roky k tomu přihoď, prvopočáteční.
Pavel – Stal som sa paroháčom. Priateľka, s ktorou som bol viac ako desať rokov, začala potajme spávať s kamošom. Bolo v tom aj moje maslo, nevenoval som jej čas... Ale dalo ma to slušne dolu. Jednou zo záchran bolo, že som sa z toho z časti "vypísal" – napísal som svoj debutový román Raz aj v pekle vyjde slnko. V čestine vyšiel preklad Jednou i v pekle vyjde slunce https://www.hladohlas.sk/knihy/proza/slovenske-romany/jednou-i-v-pekle-vyjde-slunce.htm ).
Vyšla aj slovenská audiokniha, v angličtine vyšiel román ako e-pub. Jedna filmová spoločnosť kúpila práva na natočenie filmu podľa tejto knihy, snaď raz bude aj film.

Alan – Kolik knih jsi napsal, a cesta ke čtenáři?
Pavel – To neviem ani ja sám. Niečo cez dvadsať kníh.. Šesť cestopisov (Etiópia, Indonézia, Panama/ Kostarika, Rusko (výstup na Elbrus severnou stranou), Nepál (Cesta okolo Annapúrn), teraz mi vyšiel prvý slovenský cestopis Prechod hrebeňom Nízkych Tatier). Asi sedem poetických zbierok, deväť románov, sedem motivačných kníh a titul Vždy pripravený! (Heavy metal, socializmus a čúčo). Posledne menovaná kniha je o mojej ceste k tvrdej muzike a vyrastaní v socíku...

Alan – Některé knihy jsou formou příběhu o tobě a cestování. Tak teď to cestování. Kdes všude byl, a nějaké poznatky zkráceně z cest? Jiní lidé, jiné kontinenty atd.
Pavel – Celá naša planéta je nádherná. Každý jeden kút ma čosi krásne. Tak aj každý národ je v čomsi obdarený... Napriek tomu by som sLOVEnsko nedal za nič na svete :-). Máme nádherné hory, lesy, lúky, jazerá, jaskyne, hrady, krásne ženy, úrodnú pôdu, čistú vodu, no dosť na to, aby sme ďakovali.

Alan – Ty jsi i docela dlouhou dobu měl vydavatelství. Bylo to hlavně v dobách kdy se vydávali MC a CD. Opět co tě k tomu přivedlo, kolik jsi toho vydal, co konkrétně jsi vydával a asi největší vydavatelský zásek byli kompilace CD Slovenských punkových kapel. Mapování scény naSlovensku?
Pavel – Mal som jedno hardcore/punk vydavateľstvo Hirax Records a metalový label Hrom Records. V tom prvom vyšlo cez 50 titulov, hlavne môj domovský hardcorovo metalový Editor, ale aj albumy od kamošov ako HT, Prípad Ewi Burdovej, Nekultúra, Punkreas, Načo Názov, Sakumprásk... Pod metalovou hlavičkou som vydával albumy od Lunatic Gods, Wayd, Dysanchely, Pagan Spirit...

Alan – Dostáváme se k tvé muzikantské osobě. Takže ve kterých kapelách jsi hrál a na co konkrétně, než jsi dal dohromady Ramchat.
Pavel – Editor (hardcore / metal, 7 albumov, štyri demáče), Lunatic Gods (exprerimentálny metal, 6 albumov), Nothing (alternatíva, 2 albumy), Svetlovlad (folkový projekt, 1 EP) a Ramchat (pagan metal, 4 albumy). Vždy som hral iba na gitare. Teda ak nepočítam všelijaké rytmické doprovodné nástroje a nejaké to hulákanie vokálov :-).

Alan – Ramchat jsi dal dohromady někdy v roce 2013 ty. Takže něco málo o prvopočátku Ramchat? Kdo byl dalším spoluhráčem? Hudbu a texty jsi dělal převážně ty? Se zaměřením black pagan metal, bez rohatýho. Opřerl jsi se do historie slovanství.
Pavel – Spoluhráčov som pozval z bývalého spriazneného grindovo / death metalového Protestu. Basu v Ramchat hrá Richardus, s ktorým som pôsobil v Lunatic Gods. Prvého speváka Leča po prvom albume, ktorý sme vytvorili spojením prvých dvoch miniCD "Bes" a "Karpaty", nahradil Walky z Porfyrie. To bola jedina zmena v zostave. Od začiatku sme dá sa povedať jedna partia.

Alan – Nedávno (podzim 2020) jste se skupinou vydali nové album, "Znelo lesom". Tak kolik album obsahuje skladeb, u koho jste nahrávali, podrobnosti okolo nahrávání a vydavatelem jsou Slovak metal Army?
Pavel – Album prináša deväť skladieb. LP verzia má zasa skladbu Tryzny a hany, ktorá na CD nie je, ale zasa tam chýbajú piesne Jastrab a Spanšteli sme. Album sa celý točil u Prcka v GM štúdiu v moravskom Jablunkově. Martin Roženek aj celý materiál zmastroval. Je to borec, robí sa nám s ním výborne. 

Alan – Na albu "Znelo lesom" jste se podíleli celá kapela, nebo to bylo opět více méně tvé dílo? A textově jste (jsi) opět hledal v historii?
Pavel – Textovo som to opäť napísal celé ja, ale s muzikou mi kde-tu pomohol gitarista Viktor. Skladby už aranžujeme spolu, môžem povedať, že to ide ako po masle. Ako prišla korona, máme už hovotých ďalších šesť skladieb. Kurňa, aby sme opäť objednávali termín do štúdia :-). A čo sa týka textových tém na albume Znelo lesom, nie je to už iba o slovanských bohoch, ale dosť sa v slovách opieram do atnmosféry tejto doby. Texty som síce písal pred koronou, ale akoby moja duša tušila, čo ide nastať. Fans tvrdia, že sedia na tento čas choasu ako ušité.

Alan – Když vezmeš všechny alba s Ramchat, a srovnáš je s albem posledním, "Znelo lesom" v čem je toto album rozdílné od alb předešlích?
Pavel – Myslím si, že naše klady, za čo nás mnohí vyzdvihujú a počúvajú, teda silné refrény, umne a šikovne zaranžované skladby stojace na dobrých rifoch a vraj dobré texty, sme dotiahli do čo najvyššej kvality. Tak, teraz som sa sám pochválil, aspoň si večer neľahnem opľutý :-)

Alan – Co Pavel Baričák a Ostrava?
Pavel – Moje rodné mesto. Minulý rok som vzal ženušku a dva dni sme toto mesto brázdili. Bol som sa pozrieť aj na sídlisku, kde som strávil prvé roky života. Dokonca som stál pred dverami vtedajšieho nášho bytu. No čo ti poviem, silná nostalgia, dávne spomienky...

Alan – Díky za rozhovor.
Pavel – Aj ja ďakujem za podporu Ramchat. 

BandCamp: https://ramchat.bandcamp.com
Merchandise Ramchat (s možnosťou podpisu CD, LP atď): https://www.hiraxshop.sk/search?q=znelo+lesom
FB: https://www.facebook.com/ramchatband

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCaRIUBTexDpGQCvq5mG11Ow/videos

Zveřejněno: 8.12.2020